Jak jsme Vás již informovali, naše kolegyně Daniela Kozáková, připravila pro The Art Law Review (Third Edition) publikované společností Law Business Research Ltd. přehled toho, co zajímavého se stalo v roce 2022 v oblasti práva v umění (art law) a stala se zároveň expertem The Law Reviews 2023 pro oblast art law. V rámci této publikace se Daniela mimo jiné věnovala tomu, co se událo zajímavého v této oblasti v roce 2021/2022 v České republice a uvedla, že:
- Během první poloviny roku 2021 byl trh s uměním ovlivněn pandemií covid-19; a proto se v tomto období aukce konaly především online. Trh na to musel reagovat rychle a flexibilně reagovat.
- Díky přesunu do online prostoru přilákal trh s uměním nové sběratele a zákazníky, kteří se také zajímají o vzdělávání v oblasti umění a mají tendenci s uměním žít a spíše vytvářet sbírky umění než být čistě jen investorem do umění.
- Rovněž obava z inflace se stala silným motivátorem ke koupi umění v posledních měsících.
- V roce 2021 začal trh a široká veřejnost objevovat digitální umění a nezaměnitelných tokenů (NFT), které přitahovaly nové sběratele.
- Dalším trendem je nárůst zájmu o tvorbu umělkyň.
- Během pandemie se také ukázalo, že český právní systém nemá jasně ukotveno postavení umělců, jakož i jejich práva a povinnosti vůči státu. To vedlo k nejistotě ohledně kompenzace dostupné umělcům během lock-downů, když nemohli pracovat. Toto má řešit statut umělce, který se aktuálně připravuje. Statut umělce zahrnuje pravidla a normy, které ještě nejsou implementovány do českého práva, které upravují práva a povinnosti kulturních a uměleckých profesionálů. Jejich cílem je zlepšit a vyjasnit postavení uměleckých profesí, včetně:
- definice uměleckých profesí;
- pracovněprávních norem zabraňujících znevýhodnění osob v uměleckých profesích; a
- pravidel týkajících se daní, sociálního zabezpečení a autorských práv.
Více si můžete přečíst v přiloženém souboru zde.